Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj: Start / O SZKOLE / Patron szkoły

Patron szkoły

 Urodził się 29 września 1747 r. w Będominie na Pomorzu - zmarł 10 marca 1822 r. w Manieczkach.
    Wybicki uczestniczył w najważniejszych wydarzeniach końca XVIII i pocz. XIX wieku: poseł na sejm 1767 r., konfederat barski, uczestnik prac nad kodeksem praw, współpracownik Komisji Edukacji Narodowej, działacz stronnictwa patriotycznego w czasie Sejmu Czteroletniego, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej, współorganizator legionów we Włoszech, pełnomocnik Napoleona na zajmowanych przez Francuzów terenach polskich podczas kampanii 1806 i 1809 r., wysoki urzędnik w Królestwie Polskim. Za działalność publiczną Wybicki uznawał również swoją pracę literacką. W publicystyce, w utworach literackich podejmował kwestie związane z polityką i życiem społecznym. Nie miał wysokiego mniemania o swoim talencie poetyckim, ale to on właśnie napisał wiersz, który zna każdy Polak, Pieśń Legionów Polskich.
    Pieśń (inne tytuły to m.in. Jeszcze Polska nie zginęła, Mazurek Dąbrowskiego) powstała w Reggio, we Włoszech, w lipcu 1797 r. i przeznaczona była na uroczystość pożegnania gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, udającego się na spotkanie z Napoleonem. Śpiewana była na melodię "starego mazurka". Słowa wiersza uległy z czasem licznym przeróbkom, dostosowując jego treść do zmieniających się okoliczności historycznych. Początkowo była to pieśń wojskowa, później pieśń narodowa, wykonywana podczas uroczystości patriotycznych. Od bitwy pod Grochowem (25 II 1831), w czasie powstania listopadowego, zaczęto traktować ją jako hymn narodowy. W okresie utraty przez Polskę niepodległości Mazurek Dąbrowskiego należał, obok pieśni Alojzego Felińskiego Boże, coś Polskę, do najpopularniejszych pieśni patriotycznych. Przyczyniły się do tego prosta, łatwa do zapamiętania muzyka, jak i przepełnione nadzieją słowa : "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy". W 1926 r. Mazurek ogłoszony został oficjalnym hymnem państwowym.


PIEŚŃ LEGIONÓW POLSKICH WE WŁOSZECH

Jeszcze Polska nie umarła,
Kiedy my żyjemy
Co nam obca moc wydarła,
Szablą odbijemy.

Marsz, marsz, Dąbrowski,
Do Polski z ziemi włoski
Za Twoim przewodem
Złączem się z narodem.

Jak Czarnecki do Poznania
Wracał się przez morze
Dla ojczyzny ratowania
Po szwedzkim rozbiorze.

Marsz, marsz, Dąbrowski,
Do Polski z ziemi włoski
Za Twoim przewodem
Złączem się z narodem.

Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami,
Dał nam przykład Bona Parte,
Jak zwyciężać mamy.

Marsz, marsz, Dąbrowski,
Do Polski z ziemi włoski
Za Twoim przewodem
Złączem się z narodem.

Niemiec, Moskal nie osiędzie,
Gdy jąwszy pałasza,
Hasłem wszystkich zgoda będzie
I ojczyzna nasza.

Marsz, marsz, Dąbrowski,
Do Polski z ziemi włoski
Za Twoim przewodem
Złączem się z narodem.

Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany:
"Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany."

Marsz, marsz, Dąbrowski,
Do Polski z ziemi włoski
Za Twoim przewodem
Złączem się z narodem.

Na to wszystkie jedne głosy:
Dosyć tej niewoli
Mamy racławickie kosy,
Kościuszkę Bóg pozwoli.

 

     Od początku istnienia Gimnazjum nr 1 pracowaliśmy nad wyborem patrona i doszliśmy do wniosku, że najwłaściwszym kandydatem będzie Józef Wybicki, autor naszego hymnu narodowego. W ramach przygotowań do uroczystości nadania szkole imienia tego wybitnego Polaka i wielkiego patrioty przeprowadziliśmy szereg konkursów plastycznych, literackich, wiedzy na temat życia i twórczości Józefa Wybickiego. Dyrekcja szkoły zorganizowała dla zwycięzców poszczególnych konkursów wycieczkę do Manieczek, gdzie znajduje się Muzeum Generała. Podsumowaniem wszystkich działań była wielka uroczystość nadania imienia, która odbyła się 19 czerwca 2002 roku. W tym dniu oficjalnie otrzymaliśmy imię patrona- Józefa Wybickiego oraz sztandar. Każdy gimnazjalista jest dumny z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Józefa Wybickiego w Ząbkowicach Śl.

    

 • Odwiedziło nas: 738192
 • Do końca roku: 17 dni
 • Do wakacji: 189 dni

Piątek, 2018-12-14

Imieniny: Alfreda, Izydora
Grudzień
pnwtsrczptsond
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
 • Ząbkowice Śląskie
 • 0°C
 • pochmurno z przejaśnieniami
 • Wiatr: 1m/s NE
 • Ciśnienie: 1023 hPa
 • Wilgotność: 95%
 • Wschód słońca: 07:46
 • Zachód słońca: 15:48
 • Źródło: OpenWeatherMap